12. 06. 2019
AMOB je u konce, na nejlepší studenty čekají stáže ve Sněmovně

V dubnu studenti středních škol z celé České republiky završili naši Akademii posledním kolem – Republikou. Naposledy se všichni setkali v Praze, kde se po čtyři dny věnovali politice na národní úrovni, aktuálním společenským otázkám a společně také zpracovávali svou vizi toho, jak by se mělo v budoucnu vyvíjet české školství.

První den se skupina věnovala zejména konceptu občanské společnosti, kterým je provedl Mgr. Jan Charvát, M.A., Ph.D. vyučující na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Následující dne začali přednáškou JUDr. Ondřeje Preusse, Ph.D. o zavádění přímé demokracie do českého systému, která byla faktickou průpravou na odpolední diskuzi se zástupci Poslanecké sněmovny Janem Michálkem (Piráti), Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) a Vojtěchem Filipem (KSČM). Zároveň je čekala přednáška o pozici České republiky v Evropské unii a diskuze o budoucnosti médií se zástupci Seznamu a Českého rozhlasu.

V pátek se z prostor Právnické fakulty Univerzity Karlovy studenti přesunuli do Knihovny Václava Havla, kde rozpracovávali svoji vizi českého školství a konzultovali své návrhy s ředitelem společnosti Scio Ondřejem Štefflem, Bohumilem Kartousem z Eduinu a místopředsedou Senátu Jiřím Růžičkou. Odpoledne došla řada i na neziskový sektor, jehož roli představil ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. Před večerní návštěvou Národního muzea na studenty čekala ještě jedna novinka, a to úniková hra Fakescape od studentů Masarykovy univerzity, v níž se účastníci musí postavit dezinformacím. Nabyté vědomosti následně v sobotu zúročili při simulaci jednání Poslanecké sněmovny.

Mezi šťastné výherce stáže v Poslanecké sněmovně patří Max Höbaus, Matěj Plewa, Anastasiya Melnyk a Hana Pasková. Všem gratulujeme a přejeme hodně štěstí!

Republika probíhala ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy a Knihovnou Václava Havla. Na pokrytí nákladů spojených s projektem finančně přispěla nadace Friedrich Naumann Foundation. Záštitu nad projektem převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Všem našim partnerům a sponzorům děkujeme za podporu!

Mladí občané - Akademie

Zpět na ostatní články