21. 06. 2019
HISTORYe20 míří do regionů

Projekt HISTORYe20 po své prosincové premiéře úspěšně pokračuje. Celkem od jeho založení prošlo jednotlivými projekty už přes sto studentů středních a základních škol a počet zájemců se neustále zvyšuje.

V prosinci jsme představili pilotní projekt, který studenty prostřednictvím přednášky Jiřího Padevěta seznámil s operací Anthropoid a jejím vlivem na vývoj československých dějin. Na jaře jsme tento projekt zopakovali, tentokrát za přítomnosti spisovatele a historika Pavla Šmejkala, který svůj výklad doplnil také řadou dobových ukázek a dokumentů, jež se těšily velkému nadšení ze strany studentů. Po historické přednášce v prostorách Knihovny Václava Havla studenty čekala návštěva krypty pod chrámem sv. Cyrila a Metoděje, kde se parašutisté po operaci skrývali.

Na jaře jsme představili nový projekt, s nímž jsme zároveň začali plánovanou expanzi do českých regionů. V Brně se studenti ze Žďáru nad Sázavou věnovali tématu soužití a vztahů židovského a německého obyvatelstva v Brně. Nejdříve se s historikem Michalem Konečným vydali po stopách brněnských Židů a zacházení s nimi v době druhé světové války a následně na půdě Masarykovy univerzity diskutovali o zobrazení odsunu Němců v české kinematografii od 50. let minulého století do současnosti.

Děkujeme všem našim přednášejícím za čas, který studentům věnují, a Knihovně Václava Havla a Institutu veřejné správy Masarykovy univerzity za poskytnutí prostor pro konání projektu.

Pokud chcete, aby se do projektu zapojila i vaše škola (ať už jste student či zaměstnanec), neváhejte nám dát vědět na e-mail info@mladiobcane.cz nebo nás kontaktujte skrze naše sociální sítě. Na stávající i nové projekty se můžete těšit už na podzim!

Zpět na ostatní články