07. 12. 2018
HISTORYe20 - tisková zpráva

Slyšet, vidět a diskutovat. Nový projekt Mladých občanů přibližuje studentům klíčové události dějin České republiky a motivuje je k tomu, aby nad historií své země přemýšleli.

Začátkem prosince odstartoval projekt Mladých občanů HISTORYe20. Do pražské Knihovny Václava Havla v pondělí dorazili žáci deváté třídy z Gymnázia Mnichovo Hradiště, aby se dozvěděli něco víc o události, která ve čtyřicátých letech otřásla dějinami Evropy, o smrti říšského protektora Reinharda Heydricha.

Nejprve jim spisovatel, knihkupec a historik Jiří Padevět pověděl, kdo Reinhard Heydrich byl, jak došlo k jeho smrti a co způsobila. Vysvětlil, proč je v souvislosti s touto událostí vhodnější používat označení vojenská operace než atentát, a vylíčil osudy několika méně známých členů českého odboje.

Cílem akce bylo spojit historická fakta s návštěvou míst, která se k události vážou, proto se po přednášce celá třída vydala ke kostelu svatého Cyrila a Metoděje, kde odbojáři, kteří akci provedli, bojovali o život. Poté studenti zamířili do Petschkova paláce, bývalého sídla Gestapa, kde je čekala komentovaná prohlídka.

Akci uzavřela debata, během které studenti využili nově nabyté znalosti a dojmy. Společně se zamýšleli nad tím, jestli měla operace Anthropoid smysl a své názory prezentovali formou argumentačního souboje.

„HISTORYe20 vznikla, protože se nám zdálo, že učitelé nemají ve výuce dost času na to, aby mohli věnovat moderním dějinám prostor, který si zaslouží,“ vysvětlila jedna z organizátorek „nechtěli jsme si jenom stěžovat, rozhodli jsme se, že uděláme něco pro to, aby to bylo jinak. Chápeme, že během jednoho dne nedokážeme předat všechny potřebné informace, ale chceme účastníky hlavně motivovat k tomu, aby se o dějiny začali sami zajímat a aby se zbavili představy, že dějepis je nuda. O dějinách se dá učit i poutavě, protože jsou tvořeny životními osudy jednotlivců, na což odkazuje i název našeho projektu.“

HISTORYe20 touto akcí nekončí, projekt bude pokračovat i příští rok, rozšíří se i do jiných měst a zaměří se na další důležité události minulého století.

Zpět na ostatní články