05. 10. 2018
Nevíš si rady s motivačním dopisem? Přečti si, jak na to

Napsat dobrý motivační dopis může někdy být docela oříšek. Chceš se přihlásit na AMOB, ale nikdy jsi motivační dopis nepsal/a? Nevíš, jak má být dlouhý a co všechno v něm shrnout? Nevěš hlavu, se vším ti poradíme!

K čemu se používají motivační dopisy?

Pokud se budeš někdy v budoucnu ucházet o zaměstnání nebo stáž, pravděpodobně budeš muset kromě tvého životopisu doložit i motivační dopis. Do takového textu patří zejména informace, které se neuvádí v CV. Očekává se, že v něm popíšeš své dosavadní zkušenosti ve spojitosti s pozicí, o kterou se ucházíš, a že dáš najevo svoji motivaci. Pro nás slouží zejména k tomu, abychom se o tobě dozvěděli více informací, které nám pomohou rozhodnout, koho pozvat k účasti na našem jednodenním workshopu.

Jak má být dlouhý?

Dopis by měl být stručný a měl by obsahovat pouze důležité informace, tedy ty, které se nějak vztahují k danému tématu. Pro naše potřeby bude stačit klidně i 150 slov.

Co všechno mám napsat?

V úvodu se nám nejdříve stručně představ. Uveď své jméno, kam chodíš na školu a do jakého ročníku. Neplýtvej na představení slovy, tvoje oblíbená barva nebo to, kolik máš sourozenců, sem rozhodně nepatří.

V dalším odstavci přejdi k tomu, proč bychom měli vybrat zrovna tebe. Řekni nám, jaké schopnosti a znalosti, které bys při projektu mohl využít, máš. Rozhodně také nezapomeň dodat, jestli jsi se někdy podobných projektů účastnil, nebo jestli za sebou máš jiné zajímavé projekty či stáže, které tě někam posunuly. Nejde o to, jaké máš známky ve škole. Mimoškolní aktivity, schopnosti, znalosti a dovednosti jsou to, co se počítá. Neboj se také podělit o své charakterové kvality. Jsi komunikativní, zvídavý, rád řešíš problémy, poznáváš nové lidi nebo debatuješ? Motivační dopis má zaujmout, proto se snaž vypíchnout zejména to, čím jsi jedinečný a čím se lišíš od tvých vrstevníků.

Na závěr můžeš dodat, co tě na soutěži zaujalo a proč se chceš zúčastnit. A samozřejmě nezapomeň na podpis!

Zpět na ostatní články