11. 07. 2019
Ohlédnutí za kampaní Jsem Evropan

Letošní rok se v politických kruzích zapsal zejména jako rok evropských voleb a určení směřování evropské politiky na následující čtyři roky. Navzdory tomu, že jsou z našeho pohledu volby do Evropského parlamentu stejně podstatné jako volby do našich národních struktur, volební účast v České republice a na Slovensku byla ve volbách před čtyřmi lety nejmenší z celé Evropy. Proto jsme se rozhodli věnovat naši platformu pětiměsíční kampani, jejímž cílem bylo zvýšit povědomí o fungování Evropské unie a výhodách, které nám členství přináší.

Kampaň odstartovala první z šesti debat už v lednu v Evropském domě, kde jsme se věnovali suverenitě národních států v rámci Unie s důrazem na naši zemi. Ve snaze rozšířit naši působnost i do regionů jsme s únorovou debatou zamířili do Brna, kde se sešli zástupci místních mládežnických organizací a diskutovali o tom, co pro ně znamená euro a jakou míru integrace v měnové a hospodářské oblasti vnímají jako přínosnou. V březnu jsme se vrátili zpátky do Prahy a věnovali jsme se ochraně spotřebitele – tématu, které se nakonec ve volbách ocitlo mezi hlavními prioritami téměř všech významných kandidujících stran a hnutí.

S blížím se závěrem kampaní politických stran se nám podařilo oslovit také samotné kandidáty a pozvat je, aby představili a obhájili své postoje. Brněnskou debatu jsme spoluorganizovali se spolkem Idealisté, jejichž předseda Vojtěch Vašák zároveň účastníky večerem provedl. Pozvání přijali David Pokorný (Svobodní), Daniela Vašátková (ČSSD), Tomáš I. Fénix (Spojenci pro Evropu) a Markéta Gregorová (Piráti), která jako jediná z debatujících ve volbách získala mandát a stala se tak nejmladší českou europoslankyní.

Celá kampaň vyvrcholila pražskou debatou na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, na jejíž organizaci se podílel také Politologický klub FSV UK a Univerzita Karlova. Pozvání přijali Radka Maxová (ANO), Pavel Poc (ČSSD), Pavel Svoboda (KDU-ČSL), Stanislav Polčák (STAN), Kateřina Konečná (KSČM), Ondřej Krutílek (ODS), Marcel Kolaja (Piráti), Jan Hrnčíř (SPD). Debatu moderoval Václav Moravec. Po skončení debaty kandidátů následovala poslední, závěrečná debata. V ní bývalý místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, europoslankyně Michaela Šojdrová, bývalý předseda vlády Petr Pithart a ředitel Liberálního institutu Martin Pánek bilancovali uplynulých 15 let členství Česka v Evropské unii. Záznam debaty naleznete na https://youtu.be/s5RzpBnDaDM.

Po celou dobu jsme také na našich sociálních sítích publikovali zajímavosti o fungování Evropské unie a jejích institucí. Zároveň jsme natočili rozhovory s šesti českými europoslanci, kterých jsme se ptali na to, co pro ně evropská integrace znamená a jak hodnotí svůj uplynulý mandát.

Máme radost ze zájmu, se kterým jsme se během naší kampaně setkali a věříme, že historicky největší počet voličů, který letos k urnám dorazil, se v příštích volbách do Evropského parlamentu ještě zvýší a že opět budeme u toho.

Zpět na ostatní články