News

Přihlaš se na Republiku!
Zatímco Mucinipalitu a Region si letošní účastníci AMOBu mohli užívat plnými doušky, závěrečná Republika kvůli koronavirovým opatřením zůstala v nedohlednu. Teď se ale všechno mění. Republika bude letos trochu netradiční, sejdeme se totiž od 17. do 20. srpna v Praze. Tradiční naopak zůstávají naše partnerské instituce Knihovna Václava Havla, Právnická fakulta Univerzity Karlovy a Institut politologických studií FSV UK.
7 měsíců s Prahou 7: projekt Zastupitelstvo mladých jede, koronaviru navzdory
Od zahájení projektu Zastupitelstva mladých v Praze 7 uběhlo už 7 měsíců a nelelkujeme ani v „době distanční.“ Ačkoliv je pro tento projekt klíčové časté osobní setkávání dětí a studentů, nevzdáváme to a už nějaký ten pátek se scházíme alespoň v online prostoru. Starší studenti prozatím odložili plány kolem komunitního centra a různých benefičních akcí a místo toho se věnují tvorbě propagačního materiálu, aby oslovili své vrstevníky a rozšířili tak svou členskou základnu. Mladší hrají slovní hry a vymýšlí projekty jako je například posílání obrázků a milých vzkazů do domovů pro seniory. Svoje plány na mapování chybějících pítek a laviček nebo vzdělávací projekt o ekologii si nechávají v šuplíku na vhodnější čas.
HISTORYe20 se vrátila do Prahy
I v roce 2020 jsme se dočkali pokračování projektu HISTORYe20. Po předchozí expanzi do regionů, kterou jsme započali v Brně, jsme se opět setkali v Praze v Knihovně Václava Havla, a to konkrétně se studenty Gymnázia Mnichovo Hradiště.
Akademie se pošesté vrací do Brna
Ve středu 11. prosince jsme zahájili další ročník Akademie mladých občanů (AMOB). V rámci Akademie poskytují organizátoři prostor studentům středních škol, kteří se zajímají o dění v politické sféře – a to jak komunální/municipální, regionální/krajské, tak republikové/celostátní.
Zastupitelstvo mladých se poprvé sešlo v Praze 7
Začátkem října jsme uspořádali první setkání, které odstartovalo dlouhodobý projekt Zastupitelstvo mladých v Praze 7. Cílem projektu je sdružit pravidelně se scházející skupinu mladých a aktivních lidí, kteří se zajímají o své okolí a chtějí svět měnit k lepšímu. Zastupitelstvo bude rozdělené na žákovské (základní školy) a studentské (střední školy) a zapojit se může každý, kdo v Praze 7 bydlí nebo studuje.
Úspěšný I. workshop Kandiduju.cz
Předposlední zářijový víkend se uskutečnil I. workshop projektu Kandiduju.cz. Zúčastnili se ho zastupitelé ze všech koutů České republiky, kteří tak získali nové poznatky z praxe a sdíleli své zkušenosti.
Ohlédnutí za kampaní Jsem Evropan
Letošní rok se v politických kruzích zapsal zejména jako rok evropských voleb a určení směřování evropské politiky na následující čtyři roky. Navzdory tomu, že jsou z našeho pohledu volby do Evropského parlamentu stejně podstatné jako volby do našich národních struktur, volební účast v České republice a na Slovensku byla ve volbách před čtyřmi lety nejmenší z celé Evropy. Proto jsme se rozhodli věnovat naši platformu pětiměsíční kampani, jejímž cílem bylo zvýšit povědomí o fungování Evropské unie a výhodách, které nám členství přináší.
HISTORYe20 míří do regionů
Projekt HISTORYe20 po své prosincové premiéře úspěšně pokračuje. Celkem od jeho založení prošlo jednotlivými projekty už přes sto studentů středních a základních škol a počet zájemců se neustále zvyšuje.
Soutěž 50 Ideas for Europe zná své vítěze
Partnerství se srbskou organizací Belgrade Open School jsme uzavřeli loni v říjnu a už o dva měsíce později jsme vám představili první společný projekt – soutěž 50 Ideas for Europe – na které se vedle nás podílí dalších osm evropských organizací pracujících s mládeží.
AMOB je u konce, na nejlepší studenty čekají stáže ve Sněmovně
V dubnu studenti středních škol z celé České republiky završili naši Akademii posledním kolem – Republikou. Naposledy se všichni setkali v Praze, kde se po čtyři dny věnovali politice na národní úrovni, aktuálním společenským otázkám a společně také zpracovávali svou vizi toho, jak by se mělo v budoucnu vyvíjet české školství.
Krajskou politiku řešili účastníci Akademie v Olomouci
Druhé kolo naší Akademie, Region, se letos přesunulo do moravské Olomouce. Účastníci se na Regionu mohli seznámit se smyslem existence krajů a jejich fungováním. Letos na studenty také nově čekal celodenní poznávací výlet po Olomouckém kraji, při němž se mohli seznámit s některými z problémů, které zastupitelé kraje v rámci své agendy řeší.
MOB se vypravil do Jižních Čech
Nový rok jsme odstartovali stejně jako každý jiný – v duchu našeho tradičního zimního setkání. Během mrazivého únorového víkendu jsme se tak sešli na pohádkové chalupě v Jižních Čechách, obklopeni nekonečnými lesy a závějemi sněhu. Kromě zkoumání krás České Kanady, hraní her a cvičení kulinářského umění vybraných jednotlivců jsme zhodnotili uplynulý půlrok, který proběhl pod vedením nově zvoleného předsednictva složeného z nové generace MOBáků, a probrali jsme také naše plány na půlrok následující. Členská základna Mladých občanů se rozrůstá stejně jako portfolio projektů a témat, kterým se věnujeme, proto se rozhodně máte na co těšit!
Debaty, workshop i simulace – studenti v Brně zkoumali fungování měst
Středoškoláci z různých částí České republiky se v polovině prosince sešli v Brně, aby se dozvěděli víc o fungování veřejné správy, zjistili, jak udělat město chytřejší a co je největší výzva pro mladé zastupitele. Nakonec si vyzkoušeli prosazovat vlastní návrhy v simulovaném zastupitelstvu.
Vyhlašujeme soutěž 50 Ideas for Europe
V říjnu jsme uzavřeli partnerství se srbskou Belgrade Open School a nyní je načase představit vám náš první společný projekt, soutěž 50 Ideas for Europe. Pokud je vám mezi 15 a 30 lety, zapojit se můžete i vy!
HISTORYe20 - tisková zpráva
Slyšet, vidět a diskutovat. Nový projekt Mladých občanů přibližuje studentům klíčové události dějin České republiky a motivuje je k tomu, aby nad historií své země přemýšleli.
Navázání partnerství s MEUS
Volební účast u voleb do Evropského parlamentu bývá v České republice jedna z nejnižších v Evropské unií. V těch posledních v roce 2014 byla s 18,20 % dokonce druhá nejnižší napříč celou EU hned za Slovenskem (účast 13,05 %). Mezi mladými pak bývá zájem o evropskou politiku ještě nižší. My, Mladí občané, nemůžeme být s touto situací spokojeni a chceme to změnit. I proto tak touto cestou velmi rádi oznamujeme, že jsme uzavřeli partnerskou spolupráci s mezinárodním vzdělávacím projektem Model European Union Strasbourg (MEUS).
O stáži ve Sněmovně s Tomem Kolaříkem
Osmnáctiletý Tomáš Kolařík se loni stal jedním ze tří nejúspěšnějších účastníků Akademie Mladých občanů. Svou aktivitou si Tom vysloužil stáž v Poslanecké sněmovně, a v průběhu letošního jara tak strávil šest týdnů prací pro poslanecký klub Starostů a nezávislých. Popovídali jsme si s Tomem o tom, co na stáži zažil i o tom, jak se jako středoškolák mezi poslanci cítil.
MOB vedl workshop na mezinárodním kongresu „It’s our turn!“
Naši lektoři ze Stužáku vedli workshop „Simulované jednání zastupitelstva“ na mezinárodním kongresu „It’s our turn!“ pořádaném nadací Heinrich Böll Stiftung. Mimo to v zahajovacím panelu též vystoupil zakladatel a dlouholetý předseda MOBu Václav Kříž.
Pátý ročník Akademie je tady!
S podzimem přichází také další ročník Akademie Mladých občanů. Ještě předtím, než se vrhnete na vyplňování přihlášky, přečtěte si, co vás letos na AMOBu čeká a o co můžete účastí v projektu soutěžit.
Nevíš si rady s motivačním dopisem? Přečti si, jak na to
Napsat dobrý motivační dopis může někdy být docela oříšek. Chceš se přihlásit na AMOB, ale nikdy jsi motivační dopis nepsal/a? Nevíš, jak má být dlouhý a co všechno v něm shrnout? Nevěš hlavu, se vším ti poradíme!
Studenti si přejí revitalizaci Komenského náměstí
V pátek 12. 5. se uskutečnilo druhé kolo simulovaného zasedání zastupitelstva městské části Praha 3. Na programu bylo celkem 14 věcných návrhů na usnesení. Mezi přijatými návrhy se objevilo například usnesení o instalaci veřejného osvětlení v parku Parukářka, návrh na uspořádání kulturního festivalu pro mladé pod záštitou radnice nebo třeba rekonstrukce budovy Sokola.