14. 05. 2020
7 měsíců s Prahou 7: projekt Zastupitelstvo mladých jede, koronaviru navzdory

Od zahájení projektu Zastupitelstva mladých v Praze 7 uběhlo už 7 měsíců a nelelkujeme ani v „době distanční.“ Ačkoliv je pro tento projekt klíčové časté osobní setkávání dětí a studentů, nevzdáváme to a už nějaký ten pátek se scházíme alespoň v online prostoru. Starší studenti prozatím odložili plány kolem komunitního centra a různých benefičních akcí a místo toho se věnují tvorbě propagačního materiálu, aby oslovili své vrstevníky a rozšířili tak svou členskou základnu. Mladší hrají slovní hry a vymýšlí projekty jako je například posílání obrázků a milých vzkazů do domovů pro seniory. Svoje plány na mapování chybějících pítek a laviček nebo vzdělávací projekt o ekologii si nechávají v šuplíku na vhodnější čas.

Pro připomenutí, Zastupitelstvo mladých má za cíl vytvořit pravidelně se scházející skupinu mladých a aktivních lidí, kteří se zajímají o své okolí a chtějí svět měnit k lepšímu. Zastupitelstva existují dvě – žákovské (pro žáky základních škol) a studentské (pro studenty středních škol) a zapojit se do nich může každý, kdo v Praze 7 bydlí nebo chodí do školy. Cílem není studenty svírat do formálních struktur nebo jim říkat, čemu a jak se mají věnovat. Naopak, pomocí mladých a vyškolených lektorů jsou vedeni k samostatnosti, kreativitě, komunikaci a komplexnímu myšlení a plánování.

Zastupitelstvo mladých začalo vznikat na jaře 2019 v úzké spolupráci s Prahou 7 a MOB v něm hraje roli stabilního politicky nezávislého koordinátora zajišťujícího celkový běh projektu, a především mladé proškolené lektory. Naší vizí je v nadcházejících měsících a letech vytvořit pro Zastupitelstvo mladých stabilní zázemí, abychom mohli tento dlouhodobý projekt postupně dostávat do dalších měst a městských částí.

Back