13. 12. 2019
Akademie se pošesté vrací do Brna

Ve středu 11. prosince jsme zahájili další ročník Akademie mladých občanů (AMOB). V rámci Akademie poskytují organizátoři prostor studentům středních škol, kteří se zajímají o dění v politické sféře – a to jak komunální/municipální, regionální/krajské, tak republikové/celostátní.

Čtyřdenní program jsme zahájili přednáškou s Janou Janulíkovou, ředitelkou Turistického informačního centra Brna, a Annou Gümplovou, asistentkou Hany Třeštínkové, radní pro kulturu na Magistrátu hlavního města Praha. Tématem nám byl právě vliv turismu na život ve městech, ale zajímalo nás také, co ze své pozice pro život ve městech dělají, jakým způsobem organizované akce podporují, čemu se snaží v prostředí města vyvarovat, jakým způsobem se snaží pozitivně na město a občany působit. Brno se za polední 2-3 roky rapidně proměnilo, což evidentně velmi utužilo i místní Brňáky, a tak by se nikomu z místních rozhodně nelíbilo, kdyby skončily třeba nádherné vánoční trhy rozprostřené do několika náměstí tak, aby si návštěvník mohl užívat městskou atmosféru, aby nebyl unaven davem, ale zároveň aby také pocítil hodnotu klidu a ticha tam, kde je to nutností. Praha se potýká především s problémem parkování, které rezonuje každou ulicí, zajímavostí tu je ale například noční starosta, který řeší téma nočního klidu, omezování alkoholu v ulicích atp.

Navázali jsme s Kamilou Zlatuškovou, producentkou, scénáristkou, dramaturgyní, bývalou kreativní producentkou ČT Brno, ředitelkou a zakladatelkou festivalu Serial Killer, který má za sebou svůj druhý ročník. Kamila Zlatušková na svém příběhu popsala, jak je důležité sbírat zkušenosti, mnohokrát zakopnout anebo narazit, ale nebát se jít si za svým cílem a především stát za svými hodnotami. Festival Seriál Killer by v Brně bez svého osobního příběhu nepochybně nepořádala, řada lidí ji také původně nevěřila, že by se seriálový festival v Brně ujal, ale ona to dokázala, a nejen Brnu, ale celé republice i světu, protože se sem sjíždí hvězdy z filmové branže z celého světa. Fascinující a inspirativní!

Ve čtvrtek jsme s účastníky zamířili na prohlídku brněnské Zbrojovky a přilehlého brownfieldu, který se má proměnit ve zcela novou brněnskou čtvrť. Po obědě následoval novinářský workshop s šéfredaktorem Brněnské drbny Martinem Šedou. Na závěr dne získali účastníci zkušenosti i od třech mladých komunálních politiků, shodou náhod tří právníků: studenta práv a zastupitele obce Klapý Aleše Kubíčka, studenta práv a nejmladšího starosty v Čechách, Honzy Papajanovského, starosty České Kamenice, a starosty Velatic, povoláním advokáta, ale také krajského zastupitele a kandidáta na hejtmana Jihomoravského kraje, Jana Grolicha. Debata se spíše než kolem politiky točila kolem témat, která se obcí dotýkají. Zajímalo nás také hodně, jak náročné je obhájit svou pozici v tak zodpovědné roli v tak mladém věku. Skvělým vzkazem však je, že to přeci není bariéra, a naopak mladá energie, drive a chuť věci měnit je obrovskou výhodou. A platí to, co kdekoli – umět naslouchat a být partnerem pro diskuzi je základ úspěchu.

Páteční dopoledne už se věnovalo přímo komunální politice. Účastníky workshopem o správném vedení města provedli ředitel Institutu veřejné správy Ing. Filip Hrůza, Ph.D. a tajemník MČ Brno-střed Petr Štika. V sobotu čekala účastníky závěrečná simulace, na níž všechny doposud získané zkušenosti mohli zúročit.

Naší akademickou alma mater se jako již tradičně stala půda Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity Brno, za což velmi vděčíme Ing. Filipovi Hrůzovi, Ph.D., celý projekt zaštítila primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková, které touto cestou mnohokrát děkujeme. Věříme, že předávané zkušenosti studenty nejen namotivovaly, ale také řadě z nich otevřely cestu třeba právě do světa komunální politiky. A tak nám z těchto studentů třeba jedno vyrostou noví primátoři, starostové anebo zastupitelé.

Statutární město Brno

Back