06. 10. 2018
Pátý ročník Akademie je tady!

S podzimem přichází také další ročník Akademie Mladých občanů. Ještě předtím, než se vrhnete na vyplňování přihlášky, přečtěte si, co vás letos na AMOBu čeká a o co můžete účastí v projektu soutěžit.

I letošní ročník Akademie se bude stejně jako ten loňský skládat z jednodenního výběrového workshopu a tří dílčích projektů zaměřených na rozdílné úrovně politiky v České republice, a to v rozmezí od prosince 2018 do dubna 2019. Každý jednotlivý projekt trvá celkem čtyři dny, během nichž se nejen seznámíte s fungováním politiky na dané úrovni, ale potkáte se také s významnými osobnostmi, akademiky a politiky, podíváte se na půdu partnerských univerzit, a nakonec budete mít možnost si nabyté znalosti a zkušenosti procvičit v simulaci jednotlivých politických orgánů. Součástí projektů jsou také přednášky a debaty zaměřené na roli neziskového sektoru a médií.

Municipalita

Prvním dílčím projektem Akademie Mladých občanů je Municipalita, která se letos bude konat 13. – 16. prosince na půdě Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně a dalších alternativních prostorech. Úvodní projekt se zaměřuje na nejnižší úroveň státní správy – komunální politiku. Během čtyřdenního programu vám představíme fungování veřejné správy a přiblížíme vám práci politiků v městském zastupitelstvu. Dostane se také na architekturu veřejného prostoru, roli médií ve společnosti a progresivní městské plánování, které si budete moci vyzkoušet na vlastní kůži.

Region

V březnu se potkáme v historické Olomouci na druhé části projektu – Regionu – která se věnuje krajské politice, fungování krajů a jejich podstatě. Podíváte se do prostor Filozofické fakulty Univerzity Palackého a spolupořadatele tohoto dílčího projektu, Politologického klubu UPOL. Během projektu budeme společně diskutovat i o tom, jestli je existence těchto správních celků důležitá a jaká je vlastně jejich funkce. Těšit se můžete také na tematickou exkurzi a závěrečnou simulaci krajského zastupitelstva.

Republika

Finální kolo Akademie vás čeká v dubnu. Na Republice, která se odehraje v Praze, probereme nejvyšší úroveň české politiky, roli občanského aktivismu, boj proti korupci i fenomén dezinformací. Opět budete mít možnost navštívit akademickou půdu, tentokrát Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a prostory Institutu politologických studií při Fakultě sociálních věd. Na závěr vás stejně jako v předchozích kolech čeká simulace, v níž se tentokrát přenesete do role zástupců v Parlamentu České republiky.

Ti nejlepší z vás si na závěr převezmou ocenění za aktivitu a angažovanost v diskuzích a simulacích a mohou se těšit také na stáže v Poslanecké sněmovně, kterých bude letos ještě více než v loňském roce. Neváhejte už ani chvíli a pošlete nám svou přihlášku spolu s motivačním dopisem nejpozději do 28. 10. 2018. Těšíme se na vás!

Back